
onsemi
Product No:
MC74HC240ADTR2G
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.52345
5.2345
25
0.49172
12.293
100
0.372685
37.2685
250
0.317224
79.306
500
0.301359
150.6795
1000
0.229976
229.976
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HC240 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 4 |