
onsemi
Product No:
MC74HC365ADTR2G
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3781
3.781
25
0.35302
8.8255
100
0.2622
26.22
250
0.221844
55.461
500
0.211774
105.887
1000
0.156304
156.304
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74HC365 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 6 |