
onsemi
Product No:
MC74HC367ADR2G
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.4826
4.826
25
0.45068
11.267
100
0.33478
33.478
250
0.28329
70.8225
500
0.270408
135.204
1000
0.199586
199.586
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HC367 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |