
onsemi
Product No:
MC74HC368ADR2G
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.41705
4.1705
25
0.38874
9.7185
100
0.288895
28.8895
250
0.244454
61.1135
500
0.233339
116.6695
1000
0.172216
172.216
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HC368 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |