
onsemi
Product No:
MC74HCT244ADWG
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.68305
6.8305
25
0.64182
16.0455
100
0.48659
48.659
250
0.414124
103.531
500
0.393414
196.707
1000
0.300238
300.238
2500
0.279528
698.82
5000
0.269182
1345.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HCT244 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Number of Bits per Element | 4 |