
onsemi
Product No:
MC74HCT245ADWG
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.7296
7.296
25
0.68514
17.1285
100
0.51927
51.927
250
0.44194
110.485
500
0.419843
209.9215
1000
0.320406
320.406
2500
0.298319
745.7975
5000
0.287261
1436.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74HCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74HCT245 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Number of Bits per Element | 8 |