
onsemi
Product No:
MC74LCX541DWG
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.8645
8.645
25
0.82004
20.501
100
0.62985
62.985
250
0.556586
139.1465
500
0.527288
263.644
1000
0.410106
410.106
2500
0.389604
974.01
5000
0.374956
1874.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74LCX |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LCX541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |