MC78L12ABD
onsemi
Product No:
MC78L12ABD
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 42dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number MC78L12
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V