MC78L12ACD
onsemi
Product No:
MC78L12ACD
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 42dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V