MC78L12ACPRA
onsemi
Product No:
MC78L12ACPRA
Package:
TO-92 (TO-226)
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 42dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-92 (TO-226)
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V