MC78LC15NTRG
onsemi
Product No:
MC78LC15NTRG
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 50MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 50mA
Base Product Number MC78LC15
Protection Features -
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.07V @ 1mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V