MC78M12BT
onsemi
Product No:
MC78M12BT
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220AB
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 500mA
Base Product Number MC78M12
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V