MC78M12CDTG
onsemi
Product No:
MC78M12CDTG
Package:
DPAK
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V