Home / Microprocessors / MC8640DTHJ1250HE
MC8640DTHJ1250HE
NXP USA Inc.
Product No:
MC8640DTHJ1250HE
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
1023-FCCBGA (33x33)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 1.25GHz
Series MPC86xx
Package Tray
Ethernet 10/100/1000Mbps (4)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V
Core Processor PowerPC e600
Package / Case 1023-BCBGA, FCBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DDR, DDR2
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number MC8640DTHJ1250
Additional Interfaces DUART, HSSI, I²C, RapidIO
Graphics Acceleration No
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)