MCA12060D1181BP100
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCA12060D1181BP100
Description:
RES 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±0.1%
Resistance 1.18 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCA1206
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±25ppm/°C