MCA1206MD4991DP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCA1206MD4991DP500
Description:
RES 4.99K OHM 0.5% 1/4W 1206
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCA AT - Professional
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 4.99 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCA1206
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±25ppm/°C