Home / Ceramic Capacitors / MCARQ105SCG1R2CFRA1J
MCARQ105SCG1R2CFRA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCARQ105SCG1R2CFRA1J
Description:
CAP CER 1.2PF 250V C0G/CG 0402
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.2 pF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C