Home / Ceramic Capacitors / MCARQ167SCG7R5DTRA1J
MCARQ167SCG7R5DTRA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCARQ167SCG7R5DTRA1J
Description:
CAP CER 7.5PF 250V C0G/CG 0603
Features -
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 7.5 pF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C