Home / Ceramic Capacitors / MCARQ219SCG560JTRA01
MCARQ219SCG560JTRA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCARQ219SCG560JTRA01
Description:
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0805
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 56 pF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MCARQ21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C