Home / Ceramic Capacitors / MCARQ219SCG5R6CTRA1J
MCARQ219SCG5R6CTRA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCARQ219SCG5R6CTRA1J
Description:
CAP CER 5.6PF 250V C0G/CG 0805
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 5.6 pF
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C