Home / Ceramic Capacitors / MCASE105SB7103MFNA01
MCASE105SB7103MFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASE105SB7103MFNA01
Description:
CAP CER 0.01UF 16V X7R 0402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C