Home / Ceramic Capacitors / MCASE31LSB5475MTNA1J
MCASE31LSB5475MTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASE31LSB5475MTNA1J
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCASE31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C