Home / Ceramic Capacitors / MCASL105SB5104KFNA01
MCASL105SB5104KFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASL105SB5104KFNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MCAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number MCASL10
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C