Home / Ceramic Capacitors / MCASL168SB5475KTNA1J
MCASL168SB5475KTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASL168SB5475KTNA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MCAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MCASL16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C