Home / Ceramic Capacitors / MCAST168SB5473KTNA01
MCAST168SB5473KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCAST168SB5473KTNA01
Description:
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0603
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.047 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MCAST16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C