Home / Ceramic Capacitors / MCASU168SC7224MTCA1J
MCASU168SC7224MTCA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASU168SC7224MTCA1J
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7S 0603
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MCASU16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C