Home / Ceramic Capacitors / MCASU21GSB5474MTNA01
MCASU21GSB5474MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASU21GSB5474MTNA01
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0805
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C