MCF52221CVM80
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52221CVM80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
81-MAPBGA (10x10)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 81MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 80MHz
Series MCF5222x
Package Tray
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 56
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 81-LBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MCF52221
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V