MCF52223CVM66J
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52223CVM66J
Package:
81-MAPBGA (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 81MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 66MHz
Series MCF5222x
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 56
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 81-LBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MCF52223
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V