MCF52230CAF60
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52230CAF60
Package:
80-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 60MHz
Series MCF5223x
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 73
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 80-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MCF52230
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V