MCF52231CAL60
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52231CAL60
Package:
112-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 60MHz
Series MCF5223x
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 73
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 112-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MCF52231
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 112-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V