MCF52233CVM60
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52233CVM60
Package:
121-MAPBGA (12x12)
Description:
IC MCU 32B 256KB FLASH 121MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 60MHz
Series MCF5223x
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 73
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 121-LBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MCF52233
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 121-MAPBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V