MCF5272VM66
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5272VM66
Package:
196-LBGA (15x15)
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 66MHz
Series MCF527x
Package Tray
RAM Size 1K x 32
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, WDT
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 196-LBGA
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number MCF5272
Program Memory Size 16KB (4K x 32)
Program Memory Type ROM
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V