Home / Microprocessors / MCIMX6U5DVM10AB
MCIMX6U5DVM10AB
NXP USA Inc.
Product No:
MCIMX6U5DVM10AB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
624-MAPBGA (21x21)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB USB 2.0 + PHY (4)
SATA -
Speed 1.0GHz
Series i.MX6DL
Package Tray
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Package / Case 624-LFBGA
Product Status Not For New Designs
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
Base Product Number MCIMX6
Additional Interfaces CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Graphics Acceleration Yes
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TJ)