Home / Microprocessors / MCIMX6U5EVM10ADR
MCIMX6U5EVM10ADR
NXP USA Inc.
Product No:
MCIMX6U5EVM10ADR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
624-MAPBGA (21x21)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB USB 2.0 + PHY (4)
SATA -
Speed 1.0GHz
Series i.MX6DL
Package Tape & Reel (TR)
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Package / Case 624-LFBGA
Product Status Active
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
Base Product Number MCIMX6
Additional Interfaces CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Graphics Acceleration Yes
Operating Temperature -20°C ~ 105°C (TJ)