Home / Ceramic Capacitors / MCJCE31LBB7475MTPA1J
MCJCE31LBB7475MTPA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCE31LBB7475MTPA1J
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications Boardflex Sensitive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCJCE31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C