Home / Ceramic Capacitors / MCJCH168AB7222KTPA01
MCJCH168AB7222KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCH168AB7222KTPA01
Description:
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2200 pF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MCJCH16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C