Home / Ceramic Capacitors / MCJCQ219NB7222MTPA1J
MCJCQ219NB7222MTPA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCQ219NB7222MTPA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MCJC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2200 pF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MCJCQ21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C