Home / Ceramic Capacitors / MCJCQ21GBB7223KTPA01
MCJCQ21GBB7223KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCQ21GBB7223KTPA01
Description:
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.022 µF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MCJCQ21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C