Home / Ceramic Capacitors / MCJCS31QHB7472MTPA1J
MCJCS31QHB7472MTPA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCS31QHB7472MTPA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MCJC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4700 pF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCJCS31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C