Home / Ceramic Capacitors / MCJCT168BB7104KTPA01
MCJCT168BB7104KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCT168BB7104KTPA01
Description:
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MCJCT16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C