Home / Ceramic Capacitors / MCJCU31LBB7104KTPA01
MCJCU31LBB7104KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCU31LBB7104KTPA01
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MCJCU31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C