MCR006YRTF2803
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR006YRTF2803
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
0201
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 280K OHM 1% 1/20W 0201
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7089
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Rohm Semiconductor
Series MCR
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 280 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±250ppm/°C