MCR006YRTJ203
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR006YRTJ203
Description:
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201
Payment:
In Stock : 4492
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 20 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±250ppm/°C