MCR03EZPFX1803
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR03EZPFX1803
Description:
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 180 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C