MCR10EZHF2373
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR10EZHF2373
Description:
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 0805
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 237 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C