MCR18ERTF54R9
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR18ERTF54R9
Description:
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206
Payment:
In Stock : 4454
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 54.9 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C