
SCHURTER Inc.
Product No:
MCS-16-NO00A12-Z0NCS3NCWF-00000000-S0000-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
MCS 16, METAL SWITCH SHORT STROK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.6925
8.6925
10
7.83085
78.3085
25
7.50272
187.568
50
7.13393
356.6965
100
6.846935
684.6935
250
6.436896
1609.224
500
5.94491
2972.455
1000
5.739919
5739.919
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SCHURTER Inc. |
| Type | Anti-Vandal |
| Series | MCS |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | Stainless Steel |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 1,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | MCS-16-NO |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Current Rating (Amps) | 125mA (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.10mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |