
SCHURTER Inc.
Product No:
MCS-16-NO00A12-Z0NCS3NCWF-PI0RG00R-S0000-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
MCS 16, METAL SWITCH SHORT STROK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.775
13.775
10
12.35285
123.5285
25
11.8104
295.26
50
11.19936
559.968
100
10.792095
1079.2095
250
10.113396
2528.349
500
9.366753
4683.3765
1000
8.400375
8400.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SCHURTER Inc. |
| Type | Anti-Vandal, Illuminated |
| Series | MCS |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | Stainless Steel |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 1,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | MCS-16-NO |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Current Rating (Amps) | 125mA (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.10mm Dia |
| Illumination Type, Color | LED, Green/Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2 VDC |