MCS04020C1270FE000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCS04020C1270FE000
Description:
RES 127 OHM 1% 1/16W 0402
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±1%
Resistance 127 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number MCS0402
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C